Ocean Balık Yağı / Genel Sağlık / Dişlerinizi mahveden şok edici 5 gerçek

Dişlerinizi mahveden şok edici 5 gerçek
Hepimiz şekerli yiyeceklerin ve sodanın dişlerimiz için iyi olmadığını biliyoruz, ama şeker ve asit başkadır, şöyle ki zararsız (hatta sağlıklı) görünen besinlerin de diş sağlığınıza bir çok etkisi vardır. New York’tan estetik dişçi Marc Lowenberg, DDS bize dişlerimize zarar veren bilmediğiniz beş suçluyu ve verdikleri zarardan nasıl korunmamız gerektiğini anlatıyor.

Meyvesuları
Öyle olmadığını söyleyin: Soğuk preslenmiş şişeler tıka basa sağlık için iyi besinlerle dolu olmasına rağmen, meyvesuları yüksek miktarda şeker (hatta bazıları sıvı meyve püreleri veya alkolsüz içkilerden daha fazla şeker miktarına sahiptir.) oranına sahiptirler, meyvesularını içmek dişlerinize çikolata banyosu yaptırmaktan çok da farklı değildir diyor Lowenberg. Alınan şeker, ağzımızdaki bakteriler tarafından tüketilir, diş minelerini zamanla aşındırır ve dişte oyuklar oluşturur.

Çözüm: Bir pipet yardımıyla azar azar yudumlamak şekeri diş yüzeyinizden uzak tutar. Ve içtikten en az 45 dakika sonra dişlerinizi fırçaladığından emin olun. Asit diş minelerini yumuşattıktan hemen sonra dişleri temizlemek önemli ölçüde diş hasarını azaltmaktadır.

Çiğnenebilir vitaminler
Tatları aynı şekerli sakız gibidir – ve ağız sağlığımız için iyi değildirler. Gerçekte yapış yapış şekerli yapılarıyla dişlere bağlanırlar, böylece oyuklar oluşturacak pratik bir şekilde oraya tutunurlar.

Çözüm: Vitaminlerinizi hap şeklinde alın. Çok eğlenceli olmayabilir (veya tatları daha iyi değildir) ama diş dolgusu için dişçiye gitmek de eğlenceli değildir. Barbekü sosu
Arka bahçe barbeküleri yazın vazgeçilmezidir. Ancak çoğu insan etin terbiye edildiği yoğun, tatlı sosu farketmez ve aslında pirzola bu sosla sizin dişlerinizi terbiye ediyordur (evet, sos tamamen onunla dolu!), eğer barbekü sosu ağzınızın içinde uzun süre kaldıysa size potansiyel olarak diş renginin değişmesi ve çürüme gibi etkilerle geri döner.

Çözüm: Barbekü sosunun dişlerinizde, sos ve diş minesi arasında ince bir petrol jeli tabakası gibi bir bariyer oluşturduğunu önceden bilmiyordunuz. Dişlerinizde oluşan jel hissine dayanamıyor musunuz? Barbeküden hemen sonra artıkları uzaklaştırmak için dişlerinizi fırçalamayı deneyin.

Kuru meyve
Bazı taze meyvelerin aslında dişler için iyi olduğu düşünülmesine rağmen (elma yada armut gibi sulu paketlenmiş ürünleri düşünün), kuru meyveler asla öyle değildirler. Diğer bir yandan da bu besleyici atıştırmalıklar selüloz içermeyen bir şeyle paketlenirler, şeker tuzağıdırlar ve şekerli sakızların (yada vitaminlerin) dişlerimize davrandığı gibi davranırlar.

Çözüm: Bundan kurtulun! Kuru meyve yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayın ve diş ipiyle temizleyin ki dişlerinize yapışan şekerden kurtulasınız.

Beyaz şarap
Kırmızı şarap diş lekeleri oluşturmaya meyillidir – ve oluşturur! – ama diş sağlığınız için beyaz şarap da iyi değildir. Beyaz şaraptaki asit diş minelerinizi yıpratır ve diğer yiyecek içeceklerden önemli ölçüde kalan lekeleri dişlerinizde bırakır.

Çözüm: Şarabınızla birlikte daha fazla peynir tüketin! Protein, fosfor ve kalsiyum bakımından zengin olmakla beraber ağzınızın içinde şaraptan kalan asitlere tampon görevi yapar. Daha az kalorili bir bakış açısı: Şarap içtikten sonra asitin bir kısmını uzaklaştırmak için su ile gargara yapın.
Yazıyı Paylaş :
  
Etiketler :

Bu yazıya ilk yorumu siz yapın.
YORUM YAZIN
İsim
E-Posta
Yorum