Ocean Balık Yağı / Genel Sağlık / Her zaman sizi yorgun hissettiren nedenler

Her zaman sizi yorgun hissettiren nedenler
Uyku eksikliği enerjinizi bitiren tek neden değildir. Yaptığınız küçük şeyler sizi zihinsel ve fiziksel yorabilir, burada uzmanlar sizi yorgun hissettiren bazı yaygın kötü alışkanlıkları açıklıyorlar, böylece gündelik işlerinizi rahatça yapabilir, basit yaşam tarzı değişiklikleriyle bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Yorgunken egzersiz yapmayı erteliyorsunuz
Enerjinizi egzersiz yapmamak için ertelemek size kötü bir sonuç olarak geri dönecektir. Georgia üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, sağlıklı fakat hareketsiz bir yaşama sahip insanlar haftada en az üç gün ortalama 20 dakikalık egzersiz yapan insanlara göre kendilerini daha yorgun ve daha az enerjitik hissetmektedirler. Düzenli egzersiz güç ve dayanıklılığınızı arttırır, kalp sağlığına yardımcı olur ve dokulara daha fazla oksijen ve besin taşınmasını sağlar. Bu yüzden, bir daha sefer en azından yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz, pişman olmayacaksınız!

Yeterince su içmiyorsunuz
Texas’lı diyetisyen Amy Goodson, az su içmenin –%2 normal sıvı kaybı kadar oranında – enerji seviyesini düşürdüğünü söylemektedir. Dehidrasyonun (yani az su içmenin) kan hacminde azalmasına neden olduğunu açıklayan Goodson, bu durumun kanı da yoğunlaştırdığına değiniyor. Aynı zamanda kalp yeterince kanı pompalayamıyor, böylece doku ve organlara yeterince besin ve oksijen gitmiyor. Bir yetişkinin normal sıvı ihtiyacını hesaplamak için, kilonuzu ölçün, ikiye bölün. Bu rakam size gün içinde tüketmeniz gereken onz birimini (23 g) vermektedir.

Yeterince demir tüketmiyorsunuz
Demir eksikliği sizi zayıf, konsantrasyonu eksik ve uyuşuk bir birey yapar. Goodson, demir eksikliğinde doku ve organlara daha az oksijen taşındığından kendinizi yorgun hissedebileceğiniz söylüyor. Anemi riskini ortadan kaldırmak için demir takviyesi alın : yağsız sığır eti, böbrek, tofu, yumurta, koyu yapraklı sebzeler, fındık, fındık yağı ve C vitamini (C vitamini bu gıdalarla birlikte alındığında demir emilimini arttırmaktadır.) bakımından zengin gıdalar öneriliyor.
Not: Demir eksikliği başka hastalıkların da belirtisi olabildiğinden, dokturunuza bu konuyu danışmalısınız.

Mükemmeliyetçisiniz
Mükemmel olmaya çalışmak çok zordur – sizi tahmin ettiğinizden daha fazla yorar. Psikiyatri alanında profesör olan Irene S. Levine şöyle diyor, “Kendinize başarması çok zor ve gerçekçi olmayan amaçlar belirliyorsunuz ve sonunda kendinizden memnun olmuyorsunuz.” Levine, projeleriniz için kendinize bir sınır koymanızı ve bunu dikkate almanızı öneriyor. Zamanı geldiğinde, işlerinizi halletmek için ekstra zamanınız olacaktır.
Yazıyı Paylaş :
  
Etiketler :

Bu yazıya ilk yorumu siz yapın.
YORUM YAZIN
İsim
E-Posta
Yorum