Ocean Balık Yağı / Genel Sağlık / Egzersiz yaparken neden kramp oluşuyor

Egzersiz yaparken neden kramp oluşuyor
En son ne zaman bir kramp ile durmak zorunda kaldınız? Vücudunuzun size bir şeyler anlatmaya çalıştığı bu durumda mesajları doğru okumak ve ihmallerinizi gözden geçirmek zorundasınız. Vücutta oluşan krampların ne anlama geldiğine şöyle bir göz atalım

Kas krampları: Terlemek sadece su kaybetmek değildir, ter ile beraber su, sodyum ve potasyum gibi mineralleri vücudumuzdan kaybederiz ve kaslarımız çok daha duyarlı hale gelir akabinde yeterince su ve mineral almadığımız için tüm kaslar olası kramplar için aday haline gelir. Bir çok egzersizde aktif şekilde çalışan bacak kaslarının bu gibi durumlarda ön plana çıktığını ve en çok kramp vakasının bu bölgede yaşandığını görürüz.

Mideye kramp girmesi: Antrenman saatinden hemen önce bir şeyler yemek, kaslarımıza gitmesi gereken kan akışı ile sindirim sistemimizin ihtiyaç duyduğu dolaşımın karşı karşıya gelmesine yol açar. Kan akışı yoğun bir şekilde kaslara doğru gerçekleşirse mide krampları yaşayabiliriz yada tam tersi durumda midemiz için işler yolunda giderken kas krampları yaşayabiliriz. Egzersizden 1,5 – 2 saat önce ana öğünü yemeli ve yeterli miktarda sıvı tüketmeliyiz böylece beklenmedik mide kramplarının önüne geçebiliriz. Bölgesel kramplar: Özellikle bölgesel çalışmalarda yani bir kasın aşırı çalıştığı durumlarda ortaya çıkar. O anda kasın ihtiyaç duyduğu yapı maddeleri kasılması için gereken hızda alınamayabilir ve kramp yaşanır. Bu durumda çalışmaya ara vermek ve kasın rahatlamasını beklemek gerekir. Aynı durum birden fazla tekrar ederse çalışma sonlandırılır ve ilgili kas esneme hareketleri ile rahatlatılır.

Anlamsız kramplar: Isınmadan egzersizlere başlamak büyük bir hatadır. Vücudun ısınması, eklem sıvılarının artması ve esnek hale gelmesi için ısınarak başlamalıyız aksi halde sürpriz kramplar ile vücudumuz bize hata yaptığımızı anlatmaya başlayabilir.
Yazıyı Paylaş :
  
Etiketler :

Bu yazıya ilk yorumu siz yapın.
YORUM YAZIN
İsim
E-Posta
Yorum