Ocean Balık Yağı / Omega 3 / Omega 3 seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Omega 3 seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?
Balık yağlarında bulunan Omega 3 yağ asitleri soğuk denizlerdeki balıklardan elde edilir. Denizlerimizde her geçen gün artan kirlenme Omega 3 yağ asitleri kaynağı olan balıklarda son derece zehirli olan arsenik, civa, kurşun gibi ağır metallerin bulunmasına neden olabilir. Bu ağır metal içeren kimyasal maddeler, ciddi sağlık sorunlarına ve kansere yol açabilir. Alınacak Omega 3 takviyesinin arsenik, civa, kurşun gibi ağır metalleri içerip içermediğinden emin olabilmek ve güvenle tüketebilmek için Uluslararası Balık Yağı Standartları’na (IFOS - The International Fish Oil Standards Program) uygun olup olmadığınının bakılması gerekiyor.

Artık bildiğimiz üzere EPA ve DHA'nın en büyük kaynağı soğuk deniz balıklarıdır. Ülkemiz deniz balıklarında yüksek EPA ve DHA bulunmamakla beraber, denizlerimizdeki kirlenme nedeniyle yakalanan deniz balıklarında ise ağır metal içerme riski bulunmakta ve sağlığımızı fazlasıyla tehdit etmektedir. Balık yağının formuda önemlidir. Balık yağları doğal olarak trigliserid formdadır. Ancak üretim prosesi esnasında bu yağ asitleri etil ester forma dönüşür. Piyasadaki pek çok firma balık yağlarını bu haliyle satışa sunar.

Trigliserid formda sunulan balık yağları, etil ester formdan tekrar bir adım işlemle trigliserid forma yeniden çevrilir. Trigliserid formdaki balık yağları, etil ester formdaki balık yağlarına kıyasla çok daha yüksek emilime sahiptir.

Kapsül şeklinde bulunan tüm Omega 3'lerde kapsülün kaynağı ise büyük önem arz etmektedir. Genelde piyasada bulunan Omega 3 markalarında sığır jelatini kullanılmaktadır ve bu konu ürünün helal olması noktasında soru işaretleri uyandırmaktadır. Bu doğrultuda ise özellikle balık jelatini kullanılan Omega 3 markaları tercih edilmelidir.
Yazıyı Paylaş :
  
Etiketler :

Bu yazıya ilk yorumu siz yapın.
YORUM YAZIN
İsim
E-Posta
Yorum