Ocean Balık Yağı / Omega 3 / Çocuklarımız için kaliteli omega 3 kaynağı

Çocuklarımız için kaliteli omega 3 kaynağı
Hepimizin yakından tanıdığı omega 3 yağ asitleri hücrelerimizin yapısına katılan ve bir çok fonksiyonu yerine getiren moleküllerdir. Anne karnında ihtiyacı başlayan omega 3’lerin yaşam boyu kullanılmalarının ne kadar önemli olduğunu neredeyse her sağlık köşesinde okuyoruz.

Vücudumuzda sentezlenmeyen, sadece balıkta ve diğer deniz canlılarında bulunan en önemli omega 3 yağ asitlerinden olan EPA ve DHA’nın kalp-damar sisteminden beyne, göz, cilt ve eklem sağlığından kansere dek bir çok konuda faydalı olduğu biliyoruz.
Özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde omega 3 takviyesi alan annelerin bebeklerinin daha sağlıklı bireyler olarak büyüdükleri yapılan pek çok bilimsel araştırmayla kanıtlanmıştır.

Gebelik dönemlerinde omega 3 takviyesi alan annelerin bebeklerinin beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi üzerinde etkiler görülürken; emzirme dönemlerinde kullanılan omega 3 takviyesinin hem bebek hem de anne için özellikle de doğum sonu depresyon riskinin düşürülmesi konusunda oldukça faydalı olduğu bildirilmektedir.

Hangi omega 3 içerikli ürün çocuğum ve benim için uygun?

Eczanelerde, marketlerde, internet sitelerinde ve hatta aktarlarda bile çok sayıda farklı markalarla sunulan omega 3 içerikli ürünlerin 'kalitelisini' seçerken dikkat edilmesi gereken önemli birkaç noktadan bahsetmek istersek şu noktalar hiç şüphesiz en başta gelecektir;


• Omega-3’ün Kaynağı

Balık yağı, omega 3 yağ asitlerinden “aktif form” olan EPA ve DHA’yı yüksek oranda içerir. Keten tohumu, ceviz ve yeşil sebzelerde de omega 3’ler bulunur, ancak bu besinlerde aktif form olan EPA ve DHA değil, ALA bulunmaktadır. ALA'da vücut için önemlidir, fakat bahsettiğimiz etkilerin ortaya çıkabilmesi için ALA’nın öncelikle EPA ve DHA’ya dönüşmesi gerekir. Bu dönüşüm de ihtiyacımızı karşılayacak yeterlilikte değildir. Bu nedenle seçeceğimiz omega 3 içerikli ürün EPA ve DHA içerikli olmalıdır.


• Yüksek Tazelik

Kullanılan balık yağının tazeliği çok önemlidir. Kaliteli ve güvenilir bir balık yağı preparatı, temiz ve derin su balıklarının avlanır avlanmaz işlenmeye başlanmasıyla elde edilir. Balık yağının tazeliğinin korunmasında oksijensiz ortam kritik önem taşımaktadır. Oksijene maruz kalan balık yağı hızla oksidasyona uğrar. Oksidasyonun artması balık yağının anisidin ve peroksit değerlerini artırır. Bu süreç yağ asitlerinin moleküler yapısını değiştirir. Balık yağının tüm kontaminantlarından (ağır metaller, dioksinler, PCB, organik bileşenler vb.) ayrıştırılması için uygulanan moleküler distilasyonun her aşamasında balık yağının oksidasyonu azot gazı kullanılarak önlenmelidir. Nihai ürünün paketlenmesinde ve şişelenmesinde azot gazı kullanılmalıdır. Ürünlerin son tüketim tarihine kadar olan tazeliği bu standartlar çerçevesinde üretici firma ve/veya lisansör firma tarafından garantilenmelidir.


• Üst Düzey Saflık

Tercih edilen balık yağı preparatının tüm kontaminantlardan (ağır metaller, dioksinler, PCB, organik bileşenler vb.) ayrıştırıldığı her seride, IFOS (The International Fish Oil Standarts Program) gibi bağımsız kuruluşlarca test edilip onaylanmalıdır. Bu kuruluşların standartları dahilinde, güvenle tercih edebileceğiniz saflığa kavuştuğu üretici firma ve/veya lisansör firma tarafından desteklenmelidir.


• Doğru Konsantrasyon

Yaşamın her evresinde ihtiyacımız olan omega 3 miktarı farklıdır. Tercih edilecek üründeki EPA ve DHA konsantrasyonu kullanacak kişinin yaşına ve ihtiyacına göre belirlenmelidir. Örneğin; okul çağındaki bir çocuğun omega 3 ihtiyacıyla, yüksek trigliserid seviyesine sahip bir yetişkinin ihtiyacının bir olmayacağı göz önünde bulundurularak uygun konsantrasyon seçilmelidir.


• Çevreci Yaklaşım

Balık yağının elde edilmesinde kullanılan balıklar, sürdürülebilir avlanma esasları dikkate alınarak avlanmalıdır. Soy tükenme tehtidi olmayan ve hızlı üreyebilen temiz ve derin su balıklarından, izin verilen av tarihleri dikkate alınarak elde edilmelidir. Ayrıca denizlerdeki diğer canlılara ve resiflere zarar vermeyen avlanma metodları esas alınmalıdır.


7’den 70’e çocuklarımızın ve hepimizin ihtiyacı olan omega 3 takviyeleri; bağımsız kurumlarca kalitesi, tazeliği ve saflığı onaylanmış ürünler arasından tercih edilmelidir.
Yazıyı Paylaş :
  
Etiketler :

Bu yazıya ilk yorumu siz yapın.
YORUM YAZIN
İsim
E-Posta
Yorum