Ocean Balık Yağı / Omega 3 / Anne ve bebek sağlığında omega 3

Anne ve bebek sağlığında omega 3
Omega 3 Nedir?

Son dönemlerde hemen hemen her sağlık köşesinde karşımıza çıkan balık yağının sağlıklı yaşam için taşıdığı önem artık hepimiz tarafından biliniyor. Kalp-damar sağlığından tutun da; beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi, sağlıklı büyüme ve gelişime desteği, inflamasyon ve bağışıklık sistemine olan katkılarından ötürü sıklıkla tercih ediliyor. Balık yağı yüksek oranlarda içermiş olduğu omega 3 yağ asitlerinden ötürü hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlığı açısından oldukça değerli. Çünkü bu yağ asitleri vücudumuz tarafından sentezlenmiyor. Sadece tükettiğimiz besinlerden ve omega 3 içerikli gıda takviyelerinden karşılanıyor. En önemli omega 3 yağ asitleri; a-linolenik asit (ALA), eikozapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA)’tir. Omega 3 açısından zengin planktonlar balıkların ana besin maddesini oluşturması nedeniyle en önemli EPA ve DHA kaynağı balıklardır.


Hamilelik ve Emzirme Döneminde Omega 3 Kullanımı

Anne karnındaki fetusun beyin ve görme sistemi gelişimi özellikle hamileliğin 6. ayında hız kazanır ve devam eder. Beyinde ve retinada en fazla bulunan omega 3 yağ asidi DHA‘dır. Sağlıklı nörolojik gelişim için fetusun yüksek miktarlarda bu yağ asitlerine ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaç anne tarafından karşılanır. Hamileliğin son 3 ayında anneden fetusa yoğun bir omega 3 transferi olur. Bu transfer doğum sonrasında emzirme yoluyla da devam eder. Bebek anne tarafından emzirildiği sürece omega 3 yağ asitlerini anne sütünden alır. Bu nedenle hamilelik ve emzirme dönemi boyunca annenin omega 3 yağ asitlerinden zengin beslenmesi anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yapılan bilimsel çalışmalar ışığında omega 3 desteğinin bebeğin bilişsel ve davranışsal özelliklerini geliştirdiği bildirilmektedir.


Allerjik Hastalıklarda Omega 3

Yapılan birçok bilimsel çalışmada kandaki omega 3 yağ asidi düzeyi fazla olan bireylerin allerjik hastalıklara yakalanma riskinin düşük olduğu gösterilmiştir. Özellikle hamilelik döneminde omega 3 desteği alan annelerin çocuklarında alerjik hastalıkların görülme oranı omega 3 kullanmayan gruplara kıyasla düşük bulunmuştur. Emzirme yoluyla geçerek bağışıklık sistemini modüle eden birçok bileşen, bebeklerin hastalıklara karşı ne derece dayanıklı olduğu konusuyla yakından ilişkilidir. Anne sütünde bol miktarda bulunan omega 3 yağ asitlerinden EPA ve DHA, bebeklerin besin allerjilerine, egzama, astım vb. birçok allerjik hastalığa yakalanma riskini düşürebileceği konusunda çalışmalar mevcuttur.
Yazıyı Paylaş :
  
Etiketler :

Bu yazıya ilk yorumu siz yapın.
YORUM YAZIN
İsim
E-Posta
Yorum