Ocean Balık Yağı / Genel Sağlık / Çocuk beslenmesinde besin destekleri

Çocuk beslenmesinde besin destekleri
Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişimleri için dengeli ve sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. Özellikle iştahsız ve tek yönlü beslenen çocuklarda dönem dönem vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitleri açısından eksiklikler ortaya çıkabilmektedir. Çocukluk döneminde dengesiz beslenmede görülebilecek vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitleri eksiklikleri birçok hastalığa neden olabilmektedir.


Vitamin-Mineral Destekleri

Vücudumuzda sentezlenmeyen ve sadece besinlerle ya da besin destekleriyle alabildiğimiz vitaminlerin ve minerallerin vücut fonksiyonları üzerinde birçok faydası vardır. Sebze ve meyvelerde bol miktarlarda bulunan çok sayıda vitamin ve mineral, çocukların yemek seçiciliği nedeniyle yeterli miktarlarda alınamayabilir ya da geçirilen hastalıklar ve kullanılan ilaçlar nedeniyle vücudun direnci düşebilir, besinlerden sağlanan fayda azalabilir. Bu gibi durumlarda multivitamin-mineral içerikli besin desteklerinden yararlanılabilir. Ancak, multivitamin-mineral içerikli ürünlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Multivitamin-mineral ürün seçiminde sorulması gereken temel noktaları şöyle özetleyebiliriz;

• Tercih edeceğiniz ürün kimyasal katkı maddeleri içeriyor mu?
• Kimyasal tatlandırıcı ve renklendirici içeriyor mu?
• Günlük kullanım miktarı yeterli vitamin-mineral desteği sağlıyor mu?
• Çocuğunuzun keyifle tüketebileceği lezzette mi?

Çocuğunuzun sağlıklı büyüme ve gelişimi için kaynağına ve kalitesine güvendiğiniz, kimyasal içeriklerden uzak doğal besin desteklerini hekiminize ya da eczacınıza danışarak tercih edebilirsiniz.


Balık Yağı

Balık yağı yüksek oranlarda içermiş olduğu Omega 3 yağ asitlerinden ötürü hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlığı açısından oldukça değerlidir. Vücudumuz tarafından sentezlenmeyen bu yağ asitleri sadece tükettiğimiz besinlerden ve Omega 3 içerikli besin desteklerinden karşılanır. Özellikle çocukların beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi için gerekli olan en önemli Omega 3 yağ asitleri; a-linolenik asit (ALA), eikozapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA)’tir. Omega 3 açısından zengin planktonlar balıkların ana besin maddesini oluşturması nedeniyle en önemli EPA ve DHA kaynağı balıklardır.

Anne karnından itibaren ihtiyaç duyulan Omega 3 yağ asitlerinin yaşam boyunca desteklenmesi gerekir. Bu nedenle çocukların düzenli olarak balık tüketmeleri sağlıklı büyüme ve gelişim için oldukça gereklidir. Bazı çocukların balık yemeyi sevmemesi ve ülkemizdeki balıklarda ağır metal olabilme ihtimali nedeniyle balık yağı takviyeleri tercih edilebilir. Ancak günümüzde birçok balık yağı içerikli ürün tüketici ile buluşmaktadır. Çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için dikkat edilmesi gereken ve ürünün kalitesini belirleyen olmazsa olmaz kriterler bulunmaktadır.

Vücudumuzda sentezlenmediği için dışarıdan alınması zorunlu olan ve bugün hem çocukların sağlıklı gelişimi hem de yetişkinler tarafından da kullanılan Omega 3 içerikli balık yağı ürünleri tercih edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şunlardır;

• Özellikle çocuklarda beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi ve daha birçok konuda büyük öneme sahip, Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA açısından zengin bir ürün olmalıdır.
• Ağır metaller ve diğer kimyasal kirliliklerden arındırılmış olmalıdır.
• Balık yağı bileşimindeki Omega 3 yağ asitleri oksijene karşı çok duyarlıdır. Aksi durumda balık yağı okside olabilmekte bu da ürünün yapısının değişmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle balık yağı üretimi sırasında ve ambalajlamada oksijensiz ortam tercih edilmelidir.
• Vücut tarafından yüksek emilim sağlanabilmesi için doğal trigliserid formda ürünler tercih edilmelidir.
• Yaz-kış ara vermeden ve multivitamin takviyelerle kombine edilerek kullanılabilecek balık yağı A ve D vitaminleri içermemelidir.
• Balık yağının kalitesi uluslararası standartlara göre bağımsız kuruluşlarca test edilmelidir.


Yazıyı Paylaş :
  
Bu yazıya ilk yorumu siz yapın.
YORUM YAZIN
İsim
E-Posta
Yorum