• slide1
  Your Natural Fresh and Pure Choice
 • slide1
  5-STAR OMEGA 3

   

  Ocean Fish Oils are analyzed with regard to purity, freshness, safety, quality
  and content on each batch by IFOS and the quality of product is certificated with 5 stars.
 • slide1
  FIRST CHOICE OF THE TURKEY
  The most preferred brand in the category of syrup with pure fish oil
feature img
MEETING IFOS QUALITY STANDARDS!

Ocean Fish Oils are produced in accordance with international quality standards. The purity and quality of each batch of Ocean is ensured by the tests performed by an independent organization, IFOS.

feature img
FISH OIL WITH A SUPERIOR TASTE (THE BEST TASTE)

Ocean Syrup Orange has been awarded the superior taste and quality award by the International Taste and Quality Institute.

feature img
HEALTHY WINTER, HEALTHY SUMMER

Ocean Fish Oil can provide a continuous supply of Omega 3 for the whole year including the summer and winter months thanks to its vitamin A and vitamin D-free formulation.

features bg

RICH SOURCE OF OMEGA 3

Ocean Fish Oils are produced soon after deep sea fish are caught, and each product lot is tested by IFOS. Ocean’s purity is 10-fold higher than limits set by the World Health Organization (WHO), and Council of Responsible Nutrition (CRN). Five reasons to choose Ocean, the most preferred fish oil brand, are as follows:

features img
HIGH FRESHNESS

Freshness of the omega 3 preparation is very important with respect to the product efficacy, odor, and appearance. Fish oils used in Ocean products are produced soon after the clean deep sea fish are caught.

features img
APPROVED PURITY

Ocean Fish Oil syrup and capsules are produced in accordance with the international quality standards. Before introduced for the use of consumers, they go through a series of procedures. Molecular distillation process separates the fish from all contaminants (heavy metals, dioxins, PCB, organic compounds, etc.).

features img
THE APPROPRIATE OMEGA 3 CONCENTRATION

Ocean offers a wide spectrum of products with different concentrations and ratios. Uninterrupted support is provided for all age groups and for all types of requirements with a special product range prepared for different age and user profiles, based on the scientific research on omega 3 fatty acids, i.e. EPA and DHA.

features img
NATURAL FORM

Ocean Fish Oils contain fatty acids in triglyceride forms, which are naturally and effectively absorbed, thus allowing maximum benefit from supplementation.

features img
SCIENTIFIC PERSPECTIVE

We, as the members of the Ocean family, devote our efforts to increasing the awareness on the use of high quality Omega 3 products among our consumers. We believe in the importance of scientific data and product quality.

İNSANLAR NE SÖYLÜYOR?

Saf ve kaliteli Omega 3 markası Ocean'ın tercih ediliyor olmasının o kadar çok nedeni var ki .. Hem doktorlarımız hem eczacılarımız hem de tüketicilerimiz Ocean markasını tercih ederken bir çok kriteri göz önünde bulunduruyorlar. Saflık, tazelik, doğru Omega 3 konsantrasyonu gibi .. Peki Türkiye'nin saf balık yağı şurup kategorisinde 1. tercihi Ocean Balık Yağı için onlar ne diyor?

testimonial
MUSTAFA TUNCAY GÜNEYİK
Eczacı

«Ben bir eczacı olarak, balık yağının faydalarını elimden geldiği kadar hastalarıma aktarmaya çalışıyorum. Balık yağı olarak da Ocean’ı öneriyorum, çünkü hastalarımın geri dönüşleri mükemmel. Kalitesi ise dünya standartlarında.»

testimonial
ÇİĞDEM YAŞAR
Tüketici

«Doktorumun önerisi ile oğlum 7 aylık iken Ocean Balık Yağı Portakallı Şuruba başladık. Tadını çok seviyor, bu bizim için büyük kolaylık. Belki bir süre sonra karışık meyve aromalıyıda deneyebilirim :)»

testimonial
MERAL GÜMÜŞ
Tüketici

«Bundan 3 yıl önce kolestrol şikayetlerimden dolayı doktorumun önerisiyle Ocean Plus kapsülleri kullanmaya başladım. Herşey çok iyi gidiyor, tabi bende artık daha çok dikkat ediyorum sağlığıma.»

testimonial
TUBA TAŞDEMİR
Eczacı

«Bir eczacı olarak Ocean markasına güveniyorum. Ocean Balık Yağları'nın sahip olduğu IFOS kalite onayının da önemi büyük. Güvenle kullanıyor ve öneriyorum.»

testimonial
KEVSER GÜLNAZ
Tüketici

«Balık yağlarının önemini uzun süredir biliyordum, fakat tat ve koku konusunda tereddütlerim vardı. Uzun uğraşlar sonucu Eczacımızın tavsiyesiyle Ocean markasıyla tanıştım, şimdilik herşey çok güzel.»

testimonial
ÖZLEM YAŞAYAN
Tüketici

«Kızımız dünyaya geldiğinden beri, anne sütünden geçmesi için kendim Ocean Plus kullandım. Artık 3 yaşında ve şurup içebiliyor, Ocean Şurup Portakallı’ya bayılıyor :)»